Twitter Facebook Flickr Youtube RSS Share

The French Mission Team





Permanent Representative


- Gérard ARAUD
Permanent Representative

Secretariat of the Permanent Representative
Sonia ANSERLIAN
Marie LAFORET


Deputy Permanent Representative


- Alexis LAMEK
Deputy Permanent Representative

Secretariat of the Deputy Permanent Representative
Assiba AZANNEY
Nathalie GILBERT


Political Coordinator


- Philippe BERTOUX


Legal Counsellor, Head of Human Rights and Social Affairs desk


- Béatrice LE FRAPER DU HELLEN

- Thibaut FELIX
Assistant Attaché


Counsellor for development and sustainable development


- François GAVE


Press and Public Affairs


- Frédéric JUNG
Spokesman, Chef de cabinet

- Marjolaine BREE
Attaché, Webmaster

- Karen MAZMANIAN
Assistant attaché

- Maxine GAYRAUD
Assistant attaché

Political Affairs and Security Council


- Philippe BERTOUX
Political Counsellor / Security Council Coordinator

- Béatrice LE FRAPER DU HELLEN
Legal Counsellor / Security Council Coordinator

- Tomas NAPOLITANO
Disarmament, Non-Proliferation, Peacekeeping, Iran, North Korea

- Isis JARAUD-DARNAULT
Central African Republic; Sanctions; Peacebuilding, Cyprus

- Guillaume DABOUIS
Asia - Pacific, Europe, Americas

- Jean-Noël BONNIEU
Lebanon, Syria, Israel-Palestine

- Mariam DIALLO
Iraq, Libya, Western Sahara, Peacekeeping

- Benjamin CABOUAT
Protection of Civilians, Legal Affairs

- Thierry CABOCHE
Children in Armed Conflicts; Women, Peace and Security, Sexual violence in conflict

- Camille PETIT
Humanitarian Affairs, Responsibility to Protect, Crime and Drugs

- Emmanuel SUQUET
West Africa (Mali, Liberia), Horn of Africa, PBC follow up and corresponding Sanctions Committees

- Marie AUDOUARD
Great Lakes (DRC, Uganda, Rwanda, Burundi), PBC follow up and corresponding Sanctions Committees

- Teymouraz GORJESTANI
Central Africa (Chad, Central African Republic, Sudan), Horn of Africa, Piracy, Southern Africa, PBC follow up and corresponding Sanctions Committees

- Anne JUNIUS
Sanctions Committees

- Michael BELMONTE
Sanctions Committees

- Sabrina MADI
Assistant Attaché

Political Affairs Secretariat :
Valérie GUINERO
Marie HUBERT
Anne-Lise RENEVOT
Marise SAVRE


Development and sustainable development Affairs


- François GAVE
Coordinator

- Laetitia BOSIO
Human development, Millennium Development Goals, Post-2015 Development Agenda

- Arnaud PESCHEUX
Focal point for ECOSOC, macroeconomic issues and Financing for Development

- Adrien PINELLI
Sustainable development, climate

- Fiona LOPEZ
Assistant Attaché

- Alexis FRENTZ
Assistant Attaché

- Pierre BEGAT
Assistant Attaché


Economic, Financial and Budgetary Affairs


- Bertrand FURNO
Financial Counsellor

- Morgan LARHANT
Deputy Financial Counsellor

- Michel LALLEMAND
Deputy Financial Counsellor

- Sabine PERY
Attaché

- Laure SERRA
Attaché


Business / Sponsoring / Special Events


- Michel LALLEMAND
Counsellor


Social Affairs


- Fabienne BARTOLI
Counsellor for Social Affairs


Reforms, Elections, Francophonie and Human Resources at the UN


- Ahlem GARBI
Reforms, Elections, Francophonie and Human Resources at the UN

- Carole MAISONNEUVE
Francophonie

- Moujan SHIRAZI-MOAYED
Attaché

Secretariat
Marie-Lise MORGAN
Elections, Human resources at the UN (Junior Professional Officers programme)


Peacekeeping and Military Affairs



- Brigadier general Christian BEAU
Military Adviser, Head of the Military Mission

Secretariat of the Head of the Military Mission
Master Chief Petty Officer Aurélien ARNOLD

- Colonel Christophe DEHERRE
Military Adviser

- Lieutenant colonel Eudes RAMADIER
Deputy Military Adviser

- Lieutenant colonel Bettina BOUGHANI
Police adviser


1st Committee: Disarmament and Non-proliferation


- Tomas NAPOLITANO


2nd Committee: Economic and Financial Issues


- François GAVE
coordinator

- Laetitia BOSIO
Human development, Millennium Development Goals, Post-2015 Development Agenda

- Arnaud PESCHEUX
Macroeconomic issues and Financing for Development

- Adrien PINELLI
Sustainable development, climate

- Fiona LOPEZ
Assistant Attaché

- Alexis FRENTZ
Assistant Attaché

- Pierre BEGAT
Assistant Attaché

Secretariat
Eugénie PIERRE-JUSTIN


3rd Committee: Human Rights and Social Affairs


- Benjamin CABOUAT
Civil and Political Rights, Torture, Forced Disappearances, Death Penalty, Democracy, Rule of Law, Religious or Cultural Intolerance; Racism, Anti-Semitism and Xenophobia

- Thierry CABOCHE
Economic, Social and Cultural Rights; Advancement of Women; Rights of the Child; Social Development

- Camille PETIT
Humanitarian Affairs, Responsibility to Protect, Crime and Drugs, Health, Indigenous Peoples, LGBT


4th Committee: Special Committee and Decolonization Committee


- Guillaume DABOUIS

- Jean-Noël BONNIEU


5th Committee: Budget and Finance


- Bertrand FURNO
Financial Counsellor.
Economic, Budgetary and Financial Issues

- Morgan LARHANT
Deputy Financial Counsellor
Budgetary and Financial Issues

- Ahlem GARBI
Human Resources, Reforms, Administration of Justice

- Carole MAISONNEUVE
Francophonie

- Sabine PERY
Attaché

- Laure SERRA
Attaché

- Moujan SHIRAZI-MOAYED
Attaché


6th Committee: International Law and Legal Affairs


- Béatrice LE FRAPER DU HELLEN
Counsellor for Legal Affairs


Administrative Support


- Jean-Luc ALMERAS
Head of administrative and financial department

- Christophe JESTIN
Accounting

- Arthur KARLIKOW
Accounting

- Cyril ASSOULINE
Human Resources, Accounting

- Michèle ANOUILH
Protocol

- Claire LANGELLA
Superintendent

- Nadia JEAN-LOUIS
Reception and switchboard

- Valentin VERENDIA
Maintenance

Archives and Documentation


- Laurent DIDIER

- Arnaud LE MOUELLIC

- Catherine DELGUEL


(July 2014)



Bookmark and Share
Bookmark and Share
Rss
Organisation des Nations Unies Présidence de la République France Diplomatie La France à l'Office des Nations Unies à Genève Union Européenne Première réunion de l'ONU